Home / בריאות ותזונה / בריאות-מלאות / כאבי ברכיים – ברך אצנים

כאבי ברכיים – ברך אצנים

ברך אצנים

כאבי ברכיים – ברך אצנים  (runner's knee)

אחת מפציעות הספורט הנפוצות בקרב ספורטאים, המשלבים ריצה בתחום הספורט בו הם עוסקים היא "ברך אצנים". מהם הסימפטומים בסובלים מברך אצנים ומהם דרכי הטיפול המומלצות? כל זאת, במאמר הבא.
כתב: אורן לרנר, פזיותרפיסט מומחה לטיפול בפציעות ספורט

אחת מפציעות הספורט הנפוצות בקרב ספורטאים, המשלבים ריצה בתחום הספורט בו הם עוסקים היא "ברך אצנים". ברך אצנים נפוצה יותר בקרב ספורטאים חובבים, ומוכרת גם בשם " Ilio-Tibial band friction syndrom". מדובר בכאב בצד החיצוני של הברך המתגבר בעיקר בפעולות של כיפוף ויישור  הברך בנשיאת משקל. בתחילה יכול הכאב להופיע לקראת סוף הריצה, ובהמשך, ככל שמחמיר, יכול להופיע גם במנוחה. פעמים רבות מדובר במצב שמשבית אצן מפעילות, ולא אחת דווקא לפני תחרות אליה התכונן.
בכדי להבין את מהות התופעה והגורמים לה, וכנגזרת מכך גם את ההגיון שמאחורי הטיפול יש לדעת תחילה מספר דברים.
ראשית, חלק ניכר מהשליטה על הברך בעת נשיאת משקל (ריצה, הליכה, מדרגות וכדומה) מגיע ממפרק הירך. חולשה של שרירי הירך עלולה להביא לקריסה של הברך בכל צעד ולנזק מתמשך עד להופעת הסימפטומים.
שנית, לאורך הצד החיצוני של הירך מונחת רצועה חזקה מאוד, אשר בה נאחזים מלמעלה חלק משרירי הירך,  והאחיזה המרוחקת שלה היא באזור הברך החיצונית. באזור מפרק הברך היא שולחת גם סיבים לכיוון הפיקה. שמה של רצועה זו הוא Ilio-Tibial Band (ITB), ומכאן נגזר שם הסינדרום.
מנגנון הפגיעה
באופן טבעי חולפת הרצועה על פני בליטה בברך החיצונית בזמן המעבר מיישור לכיפוף ובחזרה, בערך ב- 30 מעלות. כאשר שרירי הירך מתוחים מידיי, הם מותחים את ה – ITB ומגבירים את החיכוך בכל תנועה של הברך, דבר שעלול לגרום לדלקת ולכאבים האופייניים, עליהם יתלונן האצן. גם חולשה של שרירים אלה, או קיצור של הרצועה עצמה עלולים להגביר את המתח, ולפיכך לגרום להופעת הדלקת. גורם תורם נוסף להופעת "ברך האצנים" הוא מנח כפות הרגליים והשליטה על תגובות  שיווי המשקל: כאשר יש קריסה של הקשת האורכית  בכף הרגל, נוצר סיבוב פנימי של השוק, בעיקר בנשיאת משקל, דבר המביא לסיבוב פנימי בירך בכל צעד וצעד.
מבנה זה דורש כח רב יותר  מהשרירים מסובבי הירך החיצוניים, כח שיכול למנוע את הסיבוב וקריסת הברך פנימה, וכתוצאה מכך יפחית את החיכוך המתואר של הרצועה כלפי בליטת העצם בירך המרוחקת.
הטיפול
הטיפול המוצע במקרים אלו על ידי האורטופד הוא מנוחה, כדורים אנטי-דלקתיים ולעיתים אף זריקה מקומית של קורטיקוסטרואידים לאזור הדלקת. בנוסף ממליץ האורטופד, על פי רוב, על טיפול פיזיותרפי.
מבחינת הפיזיותרפיה – לאחר תשאול מעמיק מבוצעת בדיקה מקיפה, שמטרתה להעריך את מכלול הגורמים שהביאו לתופעה זו. בדיקה זו כוללת התייחסות למנח כפות הרגליים, לתגובות שיווי המשקל, לטווח התנועה ולכח השרירים השונים מכף הרגל, דרך שרירי הברך והירך ועד לשרירי הגב והבטן. בהתאם לתוצאת הבדיקה ימליץ הפיזיותרפיסט על התאמת מדרסים במקרה הצורך, ייעזר בטכניקות מנואליות לשיפור טווחי התנועה ולהפחתת הכאב והדלקת. כמו כן, יוכל הפיזיותרפיסט להיעזר בטיפולים נוספים כגון אולטרה-סאונד, זרמים חשמליים למיניהם, דיקור מערבי יבש, חבישות ייעודיות וייחודיות לבעיה וכן כלים נוספים העומדים לרשותו. בנוסף, יושם דגש רב על חיזוק שרירי הרגל ושריר הליבה, וכן על שיפור תגובות שיווי המשקל במקרה הצורך.

אודות הכותב: אורן לרנר, פזיותרפיסט מומחה, מקים מכון הפזיותרפיה- כמו חדש.
© כל הזכויות שמורות ל-Wfitness- כושר לנשים. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם ולעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש ובכתב מצוות האתר.

 

 

About qtech

Check Also

קריאטין – מה זה?

  קריאטין – מה זה? כתב: איתן קטן, מאמן כושר אישי ויועץ לתזונת ספורט   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *