Home / בריאות ותזונה / מי צריך מאמן כושר אישי

מי צריך מאמן כושר אישי

eitan-katan
 

מי צריך מאמן כושר אישי?

כתב: איתן קטן, מאמן כושר אישי ויועץ לתזונת ספורט

 
אתם בטח שואלים את עצמכם במה יועיל לכם מאמן כושר אישי? אחרי הכול, מדוע יש לשלם למישהו אחר לומר לך להתאמן, כאשר ניתן פשוט ללכת להתאמן בחינם?
אולם, עבור חלק, מאמן כושר אישי באמת מסייע להעלאת המוטיבציה. אחרי הכול, אם לעולם לא היינו ננזפים על ידי המורים בביה"ס שלנו וההורים שלנו, על כך שלא הכנו את שיעורי הבית כאשר היינו ילדים, רבים מאתנו לא היינו מתקדמים יותר מדיי בחיים. הידיעה שיש מישהו שיוביל אתכם למשימה יכולה לעשות את כל ההבדל. ישנם יתרונות מעשיים רבים לכך שיש מאמן כושר אישי. לדוגמה, אימון אישי חוסך זמן ומפחית את הסיכון לפציעות ספורט, יש לך מישהו שיכול לסייע להבין איזו פעילות גופנית מתאימה לך וכיצד לבצע את התרגילים בטכניקה הנכונה, במקום לבזבז זמן על הבנתם לבד או ביצוע של תרגילים שלא רלוונטיים עבור המטרות שלך. אנשים רבים במכון הכושר לומדים תרגילים על ידי התבוננות באחרים, אך קרוב לוודאי, שהאדם בו הם מתבוננים למד מהתבוננות מאחר, ומי שהתחיל את השרשרת לא בהכרח ידע מה הוא עושה מלכתחילה. העלות של שימוש במדריך כושר אישי יכולה להוות מוטיבציה בפני עצמה, מאותה הסיבה שאנשים מנקים את הצלחת שלהם במסעדה כך שיקבלו את תמורת כספם, אחרים נכנסים לכושר פשוט משום שהם לא רוצים לבזבז סתם את הכסף ששילמו על חברות במכון הכושר.
העלויות של מאמנים אישיים
מחיר שכירת מאמן או מאמנת כושר אישית נע בממוצע של 150 ש"ח לשעה, ישנם כאלה שגובים יותר (וגם פחות בהרבה, אך אליהם לא אתייחס) והמחירים משתנים בהתאם לאזור וניסיון מאמן הכושר. מספר המפגשים שאדם זקוק להם משתנה מאדם לאדם, אך אני ממליץ על שני מפגשים בשבוע. מי שלא יכולה להרשות לעצמה מאמן אישי ועדיין רוצה ליהנות מהיתרונות שבו, שתשכור אותו לכמה פעמים בודדות על מנת לקבל הכוונה נכונה ומתאימה לגבי אופי האימון וביצוע התרגילים בטכניקה נכונה. כמו כן, פרט חשוב מאוד הוא הכסף. כסף זה לא הכול כאשר בוחרים מאמן כושר אישי. אל תחפשו רק את הזול ביותר. מאמנים זולים אינם בהכרח טובים או גרועים יותר, ויש דברים אחרים שיש לקחת בחשבון כגון ניסיון ומקצועיות.

בדיקת ההסמכה של המאמן האישי

סביר להניח שכמעט לכל מאמן כושר בו תבחרו תהיה תעודה מרשימה, המצביעה על כך שיש לו הסמכה כמדריך בחדר כושר או מאמן כושר אישי. למעשה, הלובי של מכון הכושר עשוי להיות מלא בתעודות כאלו. אך אין להסתנוור מכל תעודה. במקום זאת, חשוב מאד לברר איזה גוף העניק את התעודה. יתכן והדרישות של חלק מן הארגונים אינן קפדניות במיוחד.

הכשרות נוספות
תעודת הסמכה איננה הדבר היחיד שיש לבדוק. יש לשאול את מאמן הכושר על הרקע הלימודי שלו. ככל שהלימודים הפורמאליים (שכוללים עבודה מעשית) בתחום זה רבים יותר, כך טוב יותר. חשוב מאד גם לבדוק שיש למאמן הכושר ביטוח אחריות. בעוד שמאמנים רבים הם בפועל עובדים של מכון הכושר ומכוסים מבחינה ביטוחית על ידי מעבידיהם, יש כאלו העובדים באופן עצמאי ואחראים לרכישת כיסוי ביטוחי. לא כדאי לעבוד עם מאמן כושר אישי שאין לו ביטוח. בנוסף, ישנם דברים אחרים שיש לקחת בחשבון למשל הדברים השטחיים יותר שאנו נוטים להתחשב בהם זו השאלה, האם מאמן הכושר נראה בכושר בעצמו? אך האם זוהי דרך לגיטימית להעריך מישהו?
מאמן כושר צריך להוות דוגמה אישית לכל מתאמן ומתאמנת הן מקצועית והן פיזית. לי אישית אין כבוד למאמן כושר שאינו נמצא בכושר. עם זאת, חשוב לי לציין שאין זה אומר שמאמן כושר צריך להיות גדול ושרירי או שמאמנת כושר צריכה ללבוש מידה 0. מאמני כושר טובים מגיעים בכל הצורות והמידות. הם פשוט צריכים לפעול ולחיות בהתאם למה שהם מעבירים למתאמנים האישיים שלהם.
ידיעת הגבולות
מאמן כושר אישי ומקצועי אמור להציע יותר מהמלצות לגבי משך הזמן שיש לפעול על מכשיר מסוים או כיצד להפעיל את המכשיר- הוא או היא צריכים להעניק לך תמונה כללית של חיים בריאים וכיצד לעשות זאת.
אולם, חשוב להתנגד לפיתוי להתייחס למפגש עם המאמן כתחנה אחת עבור כל הצרכים התזונתיים, הפסיכולוגיים, הגופניים והרפואיים. הסתמכות יתר על מאמני כושר אישיים היא דבר שכיח מאד וזהו תפקידו של המאמן לבסס את הגבולות הנכונים של מערכת היחסים הזו.
מאמן כושר אישי שעבר הכשרה מתאימה יידע כיצד להתמודד עם זה וכיצד לבסס את היקף הפעילות עם לקוחותיו.
באותו המטבע, יש לשים לב אם המאמן שלך מציע הצעות בנושאים שאינו מוסמך להם. אם המאמן נוהגג לתת עצות רבות לגבי טיפול במצב רפואי כלשהו, זוהי בעיה. מידע מסוג זה צריך להגיע מבעל מקצוע רפואי בלבד.
אימונים עם תנאים מיוחדים
עבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים, פעילות גופנית יכולה להועיל מאד. אנו מוצאים כי לכושר יש תפקיד חיובי בסיוע במצבים רפואיים שונים. אך יש לבצעו במינון הנכון. על המאמן לערוך את התיקונים הדרושים בתכנית אימונים טיפוסית, כדי להבטיח שהיא או הוא אינם מסכנים אף אחד.
מספר האנשים עם צרכים רפואיים מיוחדים אשר משיגים לעצמם מאמני כושר אישיים הולך וגדל. אחת הסיבות לכך היא, שככל שחברות הביטוח מפחיתות את מספר מפגשי השיקום הגופני אותם הם מכסים, אנשים שעברו אירועי לב או שבץ מגיעים למכוני הכושר מהר יותר.
לקוחות עם תנאים רפואיים מיוחדים צריכים תמיד לבדוק עם הרופא שלהם לפני שהם מתחילים תכנית אימונים, ומאמן הכושר האישי שלכן עשוי לשתף פעולה עם הרופאים כדי לבסס שגרת אימונים בריאה.
אלו לא האנשים עם המצבים הרפואיים המיוחדים שצריכים להיות בעלי המומחיות. ישנה עלייה במספר המתבגרים וילדים שהוא רואה במכון הכושר, אשר חלק מובאים על ידי הוריהם החוששים לבריאותם.
גם אני רואה עליה בקרב הקשישים המבקשים לשכור מאמן כושר אישי, בכדי לשמור על קואורדיציה, מפרקים גמישים, חיזוק שרירי הגוף כדי להימנע מנפילות, ושיפור הכושר הגופני ככלל. שוב, על כל אחד לחפש מאמן כושר בעל מומחיות בטיפול בצרכים האישיים שלך.
לשאול את המאמן שאלות
לפני שאתם מתכננים להיפגש עם מאמן הכושר, צריך להיות לכם מושג עבור מה שאתם מבקשים להשיג באמצעותו. האם אתם רוצים להוריד 5 או 20 קילוגרמים ממשקלכם? או בכלל להעלות את מסת השריר בגופכם? איזה סוג פעילות ברצונכם לבצע? לכמה מפגשים בשבוע יש לכם זמן או כסף?
אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון הוא, האם ישנה כימיה טובה בינך ובין מאמן הכושר שבחרתם. מערכת היחסים בין מאמן כושר אישי והלקוח איננה מערכת יחסים של חברות, אך מאחר ואתם הולכים לבלות יחד מספק שעות בשבוע, יש להבטיח כי מדובר במישהו שאתם נהנים מחברתו. מנסיוני למדתי שאוירה טובה יוצרת אימון טוב.
יש לקחת את הזמן בבחירת מאמן הכושר האישי. יש להבטיח שאתם חשים בנוח עם המאמן או המאמנת ושאינכם מפחדים לשאול שאלות, משום שאם אין כימיה טובה שם, סביר להניח שלא תמשיכו להתאמן.

 

 

© כל הזכויות שמורות ל-Wfitness- כושר לנשים. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם ולעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש ובכתב מצוות האתר.

 

 

 

About qtech

Check Also

דיאטות – כל מה שרציתם לדעת

    דיאטות – כל מה שרציתם לדעת     כמה פעמים שמעתם את המילה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *