Home / אימונים / אימונים-מלאות / מתי לפטר את מאמן הכושר האישי

מתי לפטר את מאמן הכושר האישי

 
 

מתי לפטר את מאמן הכושר האישי שלך?

כתב: איתן קטן, מאמן כושר אישי ויועץ לתזונת ספורט

 

מתי לפטר את המאמן האישי שלך?

אם הרכב שלך שווה יותר מהבית שלי, ואתה פשוט לא מצליח להניע את עצמך בלי שהמאמן שלך צועק עליך, אז אין בעיה, תמשיך להוציא הון על מאמן כושר אישי, אם זה מה שעושה אותך מאושר. אני? אפשר לומר שאני קמצן ששונא לבזבז כסף אם אני לא חייב. במאמר האחרון שלי, דיברתי על הסימנים המצביעים על כך שאתה זקוק למאמן כושר אישי, אבל האמת היא, שרוב האנשים לא באמת צריכים מאמן כושר צמוד כזה לאורך זמן.

אני מכיר מספר מאמני כושר מעולים, עם לקוחות עשירים, שפשוט אינם מתאמנים בלי מאמן הכושר האישי שלהם. באופן אישי, אני חושב שזה יכול להיות כיף ומועיל מאוד אם מאמן או מאמנת כושר אסרטיביים יצעקו עליכם בזמן שאתם רצים או מרימים משקולות, אך במציאות, לרוב האנשים אין יכולת כלכלית לתחזק את ההנאה הזו לאורך זמן.

זהו השלב בו אני חושב שיש להיפטר מהמאמן האישי שלך:

אם למדת מה שהיית צריך

אם התייחסת בקשב רב וגרמת למאמן שלך להראות לך כיצד לבצע תרגילים בטכניקה נכונה, אז יתכן ואתה מוכן להתאמן לבד, לפעמים אפילו אחרי שלושה מפגשים בלבד. בכנות, עבור מרבית אימוני הרמת משקולות, אינני סבור שאדם צריך יותר מ-12 מפגשים. המאמן האישי לא אמור רק להעריך את הטכניקה ולומר לך מה לעשות; הוא אמור לחנך אותך במהלך התהליך הזה. אסור לאפשר לו לעשות הכול במקומך וללמד אותך להיות חסר אונים. בקש ממנו להראות לך כיצד להתאים את הספסלים, המכונות ולמקם בצורה נכונה את המשקולות. התמקד בלמידה והבנה כיצד להשלים כל שלב בעצמך, ואל תתרגל לכך שיש מישהו שעושה זאת עבורך.

ברגע שאתה מרגיש מספיק בטוח בעצמך, אז עשה זאת לבדך. מדובר ביותר מרק חיסכון של כסף. אני סבור כי זה מסייע לבניית הביטחון העצמי, מה שמעלה את המוטיבציה לדבוק במטרה.

אם מאמן הכושר שלך אינו מתייחס אליך מספיק

אני רואה את זה קורה פעמים רבות, וזה מעצבן אותי מאד. ברוב המקרים החוטאים בכך הם מאמנים גברים. בחדר הכושר שלי יש הרבה "ממתקים לעין", ואני הייתי עד פעמים רבות לכך שהמאמנים עושים עיניים לנשים במכון, במקום לתקן את ביצועי הלקוח שלהם. או שהם פשוט משועממים והראש שלהם נמצא בעננים. כאשר אתה משלם למאמן כושר שיאמן אותך, אתה משלם לו גם לשים לב אליך ולא רק להגיד שהוא עושה זאת. אין לסבול התנהגות נוראית כזו.

אם אין כימיה טובה

במאמר האחרון, המלצתי לך כיצד לבחור מאמן טוב, וכולי תקווה שלא התעלמת מכך ופשוט בחרת את המאמן או המאמנת עם היפה ביותר. המטרה של מאמן כושר אישי היא ללמד אותך את האומנות והמדע של הרמת משקולות נכונה וטכניקות אימון שונות. את זה קשה ליישם אם דעתך מוסחת על ידי תיעוב (או תשוקה) כלפי אדם זה. מאמן הכושא האישי שלך אמור לתת לך השראה לשים תשומת לב, לעבוד קשה וליהנות מתהליך הלמידה.

אם הוא מנסה לגרום לך לעשות דברים מטופשים

שוב, הכוונה שלי כאן היא ללמידה של התנהגות חסרת האונים. אני חוזר על כך: מרבית אימוני הכוח הטובים מתמקדים סביב הבסיס של תנועות רב מפרקיות של סקוואט, דדליפט, לחיצות חזה, לחיצות כתפיים בעמידה עם מוט, מתח, חתירה (rows). בנוסף לכך יש צורך ללמוד שיטות אימון שונות למטרות ספציפיות ומאמן כושר מקצועי צריך לתת מענה מלא לצרכיך האישיים. אם מאמן הכושר מנסה ללמד אותך כל מיני "שטויות" מעבר לדברים הבסיסיים, אז מה שהוא באמת מנסה לגרום לך לעשות זה לרכוש עוד אימונים.

אם מצאת מאמן כושר אישי שמלמד אותך כיצד לבצע את תנועות הבסיס בצורה הנכונה, זה בעצם כל מה שאתה צריך. תהיה לך תחושה טובה לגבי טכניקה ראויה של הרמת משקולות ותוכל להבין את השאר לבד בעצמך. אחרי הכול אתה ילד גדול, לא?

אם המאמן דוחף אותך חזק מידי

יש עוד דברים שמעצבנים אותי לגבי מאמנים מסוימים. ראיתי כבר מאמנים שגורמים ללקוחות מבוגרים יותר, כבדי משקל, וכאלו שאינם בכושר, להניף משקולות בעוד שהם אינם כשירים לבצע מפאת חוסר בגמישות, שרירי חלשים וכדומה. זהו מתכון לפציעה.

שלא תבינו אותי לא נכון- מאמן כושר טוב צריך לדחוף אותך להישגים, אך יש גבול. ראיתי מאמני כושר מסוימים אשר פשוט לא מבינים, שכאשר הם דוחפים את הלקוח שלהם מעבר ליכולות שלו, הם עלולים לחשוף אותו לפציעה חמורה.

כן יש לדחוף אותך כדי לשפר את הביצועים הגופניים שלך, לבנות את מסת השריר ולאבד שומנים, אך הדבר צריך להיעשות בקצב נסבל. לא דוחפים עד הקצה מיד, או לאחר השיעור הראשון. התוצאה תהיה שתהפוך לגוש של כאב שחושב שהרמת משקולות היא מעצבנת. שרירים תפוסים וכאבים קלים זה בסדר. אבל הליכה כמו פינגווין במשך 4 ימים וכיווצים של כאב בכל פעם שמתיישבים על האסלה- זה כבר לא.

המסקנה היא שאני מאמין, שמאמן כושר אישי אמור להיות משהו זמני המסייע לך ללמוד את הדרך בצורה היעילה ביותר. לאחר מכן מגיע הזמן להיות חזק ולהיות עצמאי. אם אתה עשיר ורוצה להחזיק מאמן כושר אישי צמוד כל הזמן, אין בעיה. אבל אם אדם ממוצע, חי על משכורת בינונית עם משכנתא על הראש, אתה יכול להרשות לעצמך להעזר במאמן אישי רק למטרות של מוטיבציה. מוטיבציה אמיתית להתאמן צריכה להגיע מבפנים.

לאחר שאמרתי את הדברים הללו, אני כן ממליץ לעשות ריענון מידי פעם. מידי שנה, יתכן ויועיל לך לקיים אימון כושר אישי או שניים כדי לעבור ולבקר את הטכניקה שלך, ולהישאר בעניינים.

 

© כל הזכויות שמורות ל-Wfitness. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם ולעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש ובכתב מצוות האתר.

 

 

 

About qtech

Check Also

אימוני כושר קבוצתיים – עד כמה זה תורם?

  ? אימוני כושר קבוצתיים: עד כמה זה תורם?     אימוני הכושר בקבוצות, החלו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *